EXECUTIVE SEARCH Med rötterna i STUDENTVÄRLDEN  

Vår affärsidé föddes på KTH år 2011, sprungen ur insikten att många begåvade studenter inte vet vad de vill och därför inte heller vet var deras förmågor kan blomstra. Man har helt enkelt dålig koll på sig själv och vad som finns bakom arbetsgivarnas varumärken. Samtidigt insåg vi att många företag brottas med att attrahera och behålla rätt unga talanger. Det fanns ett gap mellan studenter och näringsliv, och vi beslöt oss för att försöka ändra på det.

Vid sidan av internships, konsultuppdrag och rekryteringar engagerar vi unga talanger genom utbildningar för studentföreningar och institutioner vid KTH, Linköpings Universitet och Handelshögskolan i Stockholm. 

Att ge en ung talang möjligheten att upptäcka sin sweetspot är bland det bästa vi vet. Extra roligt är det att öppna dörrar de inte visste fanns. Därför, och för att dra vårt strå till stacken för ett jämställt näringsliv, har vi sedan starten siktat på att alltid presentera hälften kvinnor och hälften män i våra uppdrag.

Vi är ett gäng framåtsträvande, värderingsdrivna människor som gillar att göra varandra och andra starkare.

Vi är på många sätt olika. Olika personligheter, olika styrkor och olika intressen. Men vi har minst en sak gemensamt; vi drivs av att hjälpa företag och studenter att lyfta varandra. Vårt arbete grundar sig i glädje, generositet, gemenskap och vilja. Vi gillar dynamiken när erfarenhet möter entusiasm, och vi gillar att lära av varandra. Om du dessutom gillar högt tempo, genuina relationer och rundpingis, då har vi något bra på gång.

Vårt Team
 

medarbetare

Mireille+Andersson.jpg

Mireille andersson

Försäljningschef

mireille@talenteye.se
+46 (0) 70 608 02 14

ct-2-300x300.jpg

cecilia
wilander

Talent Advisor

cecilia@talenteye.se
+46 (0) 73 701 53 15

 

Monika Elling

Monika elling

Kundansvarig

monika@talenteye.se
+46 (0) 70 512 02 01

0.jpeg

Louise
andersson

Talent Advisor

louise@talenteye.se
+46 (0) 73 087 33 89

jesper_johansson_kvadrat.jpg

jesper johansson

Talangutvecklingschef

jesper@talenteye.se
+46 (0) 70 729 47 44

Jonathan_gunnarsson.jpg

Jonathan gunnarsson

Talent Manager
Industriell ekonomi,
Kungl. Tekniska Högskolan

jonathan.g@talenteye.se
+46 (0) 73 025 40 48

vera-werner.jpg

vera werner

Talent Manager
Industriell ekonomi,
Kungl. Tekniska Högskolan

vera@talenteye.se
+46 (0) 70 216 06 68

mathilda-sjoberg.jpg

MATHILDA SJÖBERG

Talent Manager
Maskinteknik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

mathilda@talenteye.se
+46 (0) 70 757 02 26 

Malcolm Tivelius

MALCOLM TIVELIUS

Talent Manager
Datateknik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

malcolm@talenteye.se
+46 (0) 72 223 04 98

Jennifer.jpg

jennifer persson

Talent Manager
Datateknik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

jennifer@talenteye.se
+46 (0) 73 808 86 89

31841733_1885245144828216_6090245681354637312_o.jpg

christina dahlén

Talent Manager
Datateknik
Kungl. Tekniska Högskolan

christina@talenteye.se
+46 (0) 70 146 85 75

 

13557933_10210065040807207_6844504116272034671_n.jpg

johan hamredahl

Talent Manager
Datateknik
Kungl. Tekniska Högskolan

johan@talenteye.se
+46 (0) 73 042 74 36

 

Klara Lönnemark

klara lönnemark

Talent Manager
Business & Economics
Handelshögskolan

klara@talenteye.se
+46 (0) 76 886 40 30

Anna Sandäng

anna sandäng

Talent Manager
Business & Economics
Handelshögskolan

anna@talenteye.se
+46 (0) 76 792 11 22
           

13686746_10208420811416757_5690478655945095031_n.jpg

hedda hanner

Talent Manager
Business & Economics
Handelshögskolan

hedda@talenteye.se
+46 (0) 73 401 41 16

oskar-orneberg.jpg

OSKAR
ÖRNEBERG

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Linköpings Universitet

oskar@talenteye.se
+46 (0) 73 416 63 27                    

lovisa-westerlund.jpg

Lovisa Westerlund

Marketing Manager

lovisa@talenteye.se
+46 (0) 73 062 40 80

 



 

 

viktoria-serreau.jpg

Viktoria Serreau

Talent Manager
Business & Management, 
Handelshögskolan

viktoria@talenteye.se
+46 (0) 76 247 40 88

rikard-winlof.jpg

RIKARD
WINLÖF

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Linköpings Universitet

rikard@talenteye.se
+46 (0) 72 307 04 95

gustaf-sjoblom.jpg

GUSTAF SJÖBLOM

Marketing Manager

gustaf@talenteye.se
+46 (0) 76 863 43 68

 

 

klara-josefsson.jpg
28276281_10155992949588467_3105337507467546867_n.jpg

KLARA JOSEFSSON

Talent Manager
Retail management, 
Handelshögskolan 

klara.josefsson@talenteye.se
+46 (0) 70 816 19 60

Joakim Elgh

joakim
elgh

Talent Manager
Datateknik, 
Linköpings Universitet

joakim@talenteye.se
+46 (0) 76 826 72 44                      

johanna sjödin

Talent Manager
Retail management
Handelshögskolan

johanna.sjodin@talenteye.se
+46 (0) 73 390 25 52

jonathan_johansson.jpg

jonathan johansson

Talent Manager
Datateknik, 
Linköpings Universitet

jonathan@talenteye.se
+46 (0) 70 574 62 06

 

styrelse

Monika Elling

monika elling

Styrelseordförande

monika@talenteye.se
+46 (0) 70 512 02 01

Tobias Porserud

Tobias Porserud

Styrelseledamot

tobias@talenteye.se
+46 (0) 70 508 67 68

Gustav Johansson

gustav johansson

Styrelseledamot

gustav@talenteye.se
+46 (0) 73 039 27 80