EXECUTIVE SEARCH Med rötterna i STUDENTVÄRLDEN  

Vår affärsidé föddes på KTH år 2011, sprungen ur insikten att många begåvade studenter inte vet vad de vill och därför inte heller vet var deras förmågor kan blomstra. Man har helt enkelt dålig koll på sig själv och vad som finns bakom arbetsgivarnas varumärken. Samtidigt insåg vi att många företag brottas med att attrahera och behålla rätt unga talanger. Det fanns ett gap mellan studenter och näringsliv, och vi beslöt oss för att försöka ändra på det.

Vid sidan av internships, konsultuppdrag och rekryteringar engagerar vi unga talanger genom utbildningar för studentföreningar och institutioner vid KTH, Linköpings Universitet och Handelshögskolan i Stockholm. 

Att ge en ung talang möjligheten att upptäcka sin sweetspot är bland det bästa vi vet. Extra roligt är det att öppna dörrar de inte visste fanns. Därför, och för att dra vårt strå till stacken för ett jämställt näringsliv, har vi sedan starten siktat på att alltid presentera hälften kvinnor och hälften män i våra uppdrag.

Vi är ett gäng framåtsträvande, värderingsdrivna människor som gillar att göra varandra och andra starkare.

Vi är på många sätt olika. Olika personligheter, olika styrkor och olika intressen. Men vi har minst en sak gemensamt; vi drivs av att hjälpa företag och studenter att lyfta varandra. Vårt arbete grundar sig i glädje, generositet, gemenskap och vilja. Vi gillar dynamiken när erfarenhet möter entusiasm, och vi gillar att lära av varandra. Om du dessutom gillar högt tempo, genuina relationer och rundpingis, då har vi något bra på gång.

 Vårt team

Medarbetare

Jesper-Johansson.jpg
Johanna-Tysell.jpg

JOHANNA
TYSELL

Head of Talent Advisors

johanna@talenteye.se
+46 (0) 70 475 76 88

Mireille+Andersson.jpg

MIREILLE
ANDERSSON

Försäljningschef

mireille@talenteye.se
+46 (0) 70 608 02 14

Ella-Ekberg.jpg
Monika+Elling.jpg

MONIKA
ELLING

Kundansvarig

monika@talenteye.se
+46 (0) 70 512 02 01

Molly-Granberg.jpg

MOLLY
GRANBERG

Talent Advisor

molly@talenteye.se
+46 (0) 73 804 67 45

Jonathan_gunnarsson.jpg

JONATHAN
GUNNARSSON

Head of Talent Managers

jonathan.g@talenteye.se
+46 (0) 73 025 40 48

gustaf-sjoblom.jpg

GUSTAF
SJÖBLOM

Marknadsföring

gustaf@talenteye.se
+46 (0) 76 863 43 68

Team KTH

Mathilda-Sjöberb.jpg

MATHILDA
SJÖBERG

Talent Manager
Maskinteknik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

mathilda@talenteye.se
+46 (0) 70 757 02 26 

Johan-Hamredahl.jpg

JOHAN
HAMREDAHL

Talent Manager
Datateknik
Kungl. Tekniska Högskolan

johan@talenteye.se
+46 (0) 73 042 74 36

Laksana-Baskaran.jpg

LAKSANA
BAKARAN

Talent Manager
Industriell ekonomi
Kungl. Tekniska Högskolan

laksana@talenteye.se
+46 (0) 73 417 14 09

Emelie-Jin.jpg

EMELIE
JIN

Talent Manager
Industriell ekonomi
Kungl. Tekniska Högskolan

emelie@talenteye.se
+46 (0) 70 461 32 87

Emma-Boström.jpg

EMMA
BOSTRÖM

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Kungl. Tekniska Högskolan

emma@talenteye.se
+46 (0) 70 371 32 96

Adam-Danieli.jpg

ADAM
DANIELI

Talent Manager
Teknisk fysik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

adam@talenteye.se
+46 (0) 73 958 69 58 

 

Team SSE

Hedda-Hanner.jpg

HEDDA
HANNER

Talent Manager
Business & Economics
Handelshögskolan

hedda@talenteye.se
+46 (0) 73 401 41 16

Mathilda-Stocke.jpg

MATHILDA
STOCKE

Talent Manager
Retail management, 
Handelshögskolan 

mathilda.stocke@talenteye.se
+46 (0) 70 791 30 74

Filippa-Wähl.jpg

FILIPPA
WÄHL

Talent Manager
Business & Management, 
Handelshögskolan

filippa@talenteye.se
+46 (0) 70 604 55 95

 

Team LiU

Christina-Dahlen.jpg

CHRISTINA
DAHLÉN

Talent Manager
Datateknik
Linköpings Universitet

christina@talenteye.se
+46 (0) 70 146 85 75

oskar-orneberg.jpg

OSKAR
ÖRNEBERG

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Linköpings Universitet

oskar@talenteye.se
+46 (0) 73 416 63 27 

rikard-winlof.jpg

RIKARD
WINLÖF

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Linköpings Universitet

rikard@talenteye.se
+46 (0) 72 307 04 95

Joakim+Elgh.jpg

JOAKIM
ELGH

Talent Manager
Datateknik, 
Linköpings Universitet

joakim@talenteye.se
+46 (0) 76 826 72 44 

Anna-Banda.png

ANNA
BANDA

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Linköpings Universitet

anna@talenteye.se
+46 (0) 70 727 32 72

 

Team CBS

klara-josefsson.jpg

KLARA
JOSEFSSON

Talent Manager
Int. Marketing & Management,
Copenhagen Business School

klara.josefsson@talenteye.se
+46 (0) 70 816 19 60

 

 STYRELSE

Monika+Elling.jpg
 

MONIKA ELLING

Styrelseordförande

monika@talenteye.se
+46 (0) 70 512 02 01

Om Monika:

  • Styrelseordförande och huvudägare

  • Handelshögskolan Stockholm och McGill University Montreal

  • Styrelseledamot RNB Retail and Brands AB samt Ljung & Sjöberg AB

Gustav+Johansson.png
 

GUSTAV JOHANSSON

Styrelseledamot

gustav@talenteye.se
+46 (0) 73 039 27 80

Om Gustav:

  • Styrelseledamot och ägare

  • Kungliga tekniska högskolan MSc Datorteknik

  • Growth Lead på Bontouch, styrelse och ägare av Boksnok AB och Powder Day AB

Tobias+Porserud.jpg
 

TOBIAS PORSERUD

Styrelseledamot

tobias@talenteye.se
+46 (0) 70 508 67 68

Om Tobias:

  • Styrelseledamot och ägare

  • Kungliga tekniska högskolan MSc Bioteknik

  • VD Talent Eye 2011-2018