Vår affärsidé föddes på KTH år 2011, sprungen ur insikten att många begåvade studenter inte vet vad de vill och därför inte heller vet var deras förmågor kan blomstra. Man har helt enkelt dålig koll på sig själv och vad som finns bakom arbetsgivarnas varumärken. Samtidigt insåg vi att många företag brottas med att attrahera och behålla rätt unga talanger. Det fanns ett gap mellan studenter och näringsliv, och vi beslöt oss för att försöka ändra på det.

Vid sidan av internships, konsultuppdrag och rekryteringar engagerar vi unga talanger genom utbildningar för studentföreningar och institutioner vid KTH, Linköpings Universitet och Handelshögskolan i Stockholm. Vi är också stolt samarbetspartner med Female Leader Engineer.  

Att ge en ung talang möjligheten att upptäcka sin sweetspot är bland det bästa vi vet. Extra roligt är det att öppna dörrar de inte visste fanns. Därför, och för att dra vårt strå till stacken för ett jämställt näringsliv, har vi sedan starten siktat på att alltid presentera hälften kvinnor och hälften män i våra uppdrag.

Vi på Talent Eye är ett gäng framåtsträvande, värderingsdrivna individer som gillar att göra varandra och andra starkare.

Vi är på många sätt olika. Olika personligheter, olika styrkor och olika intressen. Men vi har minst en sak gemensamt; vi drivs av att hjälpa företag och studenter att lyfta varandra. Vårt arbete grundar sig i glädje, generositet, gemenskap och vilja. Vi gillar dynamiken när erfarenhet möter entusiasm, och vi gillar att lära av varandra. Om du dessutom gillar högt tempo, genuina relationer och rundpingis, då har vi något bra på gång.

Vårt Team
 

medarbetare

Monika Elling
Jesper Johansson

jesper johansson

Talangutvecklingschef

jesper@talenteye.se
+46 (0) 70 729 47 44

Mireille Andersson

Mireille andersson

Försäljningschef

mireille@talenteye.se
+46 (0) 70 608 02 14

Jakob Rudberg

jakob rudberg

Talent Manager
Business & Economics, Handelshögskolan

jakob@talenteye.se
+46 (0) 73 981 36 11  

Maia Lidbeck

maia lidbeck

Talent Manager
Retail Management,
Handelshögskolan

maia@talenteye.se
+46 (0) 73 626 12 35

Klara Lönnemark

klara lönnemark

Talent Manager
Business & Economics, Handelshögskolan

klara@talenteye.se
+46 (0) 76 886 40 30

Anna Sandäng

anna sandäng

Talent Manager
Business & Economics, Handelshögskolan

anna@talenteye.se
+46 (0) 76 792 11 22

Sara Ström

sara ström

Talent Manager
Maskinteknik,
Kungl. Tekniska Högskolan

sara@talenteye.se
+46 (0) 73 550 30 32

Hanna Thorwid

hanna thorwid

Talent Manager
Design & Produktframtagning,
Kungl. Tekniska Högskolan

hanna@talenteye.se
+46 (0) 708 93 35 47

Jonathan_gunnarsson.jpg

jonathan gunnarsson

Talent Manager
Industriell ekonomi,
Kungl. Tekniska Högskolan

jonathan.g@talenteye.se
+46 (0) 73 025 40 48

Malcolm Tivelius

MALCOLM TIVELIUS

Talent Manager
Datateknik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

malcolm@talenteye.se
+46 (0) 72 223 04 98

Jennifer.jpg

jennifer persson

Talent Manager
Datateknik, 
Kungl. Tekniska Högskolan

jennifer@talenteye.se
+46 (0) 73 808 86 89

Jonathan Johansson

jonathan johansson

Talent Manager
Datateknik,
Linköpings Universitet

jonathan.j@talenteye.se
+46 (0) 70 574 62 06

Patrik Mohlin

patrik mohlin

Talent Manager
Industriell ekonomi, 
Linköpings Universitet

patrik@talenteye.se
+46 (0) 73 987 53 00

Joakim Elgh

joakim elgh

Talent Manager
Datateknik, 
Linköpings Universitet

joakim@talenteye.se
+46 (0) 76 826 72 44

 
 

styrelse

Monika Elling

monika elling

Styrelseordförande

monika@talenteye.se
+46 (0) 70 512 02 01

Tobias Porserud

Tobias Porserud

Styrelseledamot

tobias@talenteye.se
+46 (0) 70 508 67 68

Gustav Johansson

gustav johansson

Styrelseledamot

gustav@talenteye.se
+46 (0) 73 039 27 80